Tanışalım…

1963 İzmir Karşıyaka doğumlu Mine Pakkaner Ziraat Fakültesi’nden 1984 yılında mezuniyeti sonrası meslektaşı olan eşi Mehmet Pakkaner’le birlikte önce çok kısa süreli çiçekçi dükkanı işletmeciliği ve ardından seracılık yaparak meslek hayatına başladı.

Kesme çiçek, iç ve dış mekan bitkileri yetiştiriciliği, peyzaj projeleri hazırlanması ve uygulanması, bahçe bakımı çalışmaları, hazır çim yetiştiriciliği sonrasında bu konularda danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

Üreticiliği hiç bırakmayarak tarımın hep içinde oldu, seracılık ve zeytinciliğe devam etti. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde 2000 yılında aldığı Bahçe Bitkileri Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları Uzmanlığı Eğitimi sonrası zeytincilik, narenciye yetiştiriciliği, kompost üretimi, organik tarım ve biyodinamik tarım başta olmak üzere farklı alanlara yöneldi.

Bir dönem organik tarım sertifikalı ticari kompost gübre üretimi yaptı.
Bu bağlamda kompost gübre üretimiyle ilgili, kompost makineleri imalatı, sistem kurulup teknik danışmanlık hizmeti verilmesi konusunda çalışmaları halihazırda sürmektedir.

Bir dönem organik tarım sertifikalı ticari kompost gübre üretimi yaptı. Bu bağlamda kompost gübre üretimiyle ilgili, kompost makineleri imalatı, sistem kurulup teknik danışmanlık hizmeti verilmesi konusunda çalışmaları halihazırda sürmektedir.

Ülkemizin en büyük tarımsal platformlarından biri olan agaclar.net’in yöneticiliğini yapıp geliştirici kadrosunda yer aldı.2010 senesinden bu yana tıbbi ve aromatik bitkilerin tarla tesisi ve yetiştiriciliği konusunda ülkenin dört yanında hizmet vermektedir.

Mine Pakkaner tarım televizyonlarında yayım, eğitim programları yapıp sunmaktadır. Bereket TV’de Toprağın Şifası, Bir Tutam Şifa ve Dört Mevsim Bahçe programlarını hazırlayıp sundu. Çiftçi Tv’de Tarladan Bahçeye kuşağını hazırlayıp izleyicilerle buluşturdu. Halen Agro TV’de Dört Mevsim Tarım kuşağına programcı ve sunucu olarak imza atmaktadır. Çeşitli radyo programlarında da tarım sohbeti yapan konuk olarak kendisine sıkça rastlayabilirsiniz.

3 dönem Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır, halen de şube danışma kurulu üyesidir. İzmir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yaptığı dönemde İzmir Köyleri’ni gezip üreticiye bilfill kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği veren Mine Pakkaner, Konsey’in Yerelde Kalkınma Çalışma Grubu Kurucu Başkanlığını yapmıştır.

Kendi şirketinde Şifalı Bahçe Eğitimleri adı altında halka açık ücretli ve ücretsiz tarımsal eğitimler organize etmektedir. Doğa dostu yetiştiricilik yöntemleri konusunda çalışmaktadır, uzmanı olduğu alanlarda kamu ve özel sektöre, belediyelere, meslek odalarına eğitim ve danışmanlık hizmeti veren, agrohomeopat bir ziraat mühendisidir.Halihazırda meslek içi teknik eğitimler alıp çok farklı konularda kendisini geliştirmeye, bilgilerini yenilemeye devam etmektedir.

Dünyada var olan ancak kadim bilgilerden bu yana ülkemizde pek kullanılmayan tarımsal astroloji konusunda çalışan ilk ziraat mühendisi de Mine Pakkaner’dir.Bunların yanında homeopatinin tarımda kullanılması konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan “Agrohomeopat Ziraat Mühendisi”dir.

Bana Ulaşın

mine@minepakkaner.com

Beni Tanıyın

Anasayfa
Hakkımda
Duyurular
Galeri
İletişim

Yasal Sayfalar

K.V.K.K. Aydınlatma Metni
Gizlilik Politikası
İade Koşulları
Mesafeli Satış Sözleşmesi

Tüm Hakları Saklıdır. |